fbpx

Akys

Plačiau skaitykite:

SuperOptic vitaminai akims - patikima apsauga

Veiksniai, neigiamai veikiantys akis

Daug valandų darbo prie kompiuterio monitoriaus išdžiovina akies paviršių. Tada mirksėjimo dažnis vidutiniškai sumažėja 5 kartus, o padidėjęs ašarų plėvelės garavimas sustiprina simptomus.

dr. Katarzyna Kaszuba-Bartkowiak

Akies paviršius yra padengtas ašarų plėvele. Norint tinkamai matyti, būtina išlaikyti kiekybiškai ir kokybiškai stabilią ašarų plėvelę. Ašarų plėvelė taip pat turi antibakterinį poveikį. Ašarų plėvelės ir jos antibakterinių medžiagų, tokių kaip lizocimas, trūkumas sąlygoja bakterinių akių infekcijų vystymąsi. Be to, ašarų plėvelė rageną aprūpina pagrindinėmis maistinėmis medžiagomis ir deguonimi, o nuo jos paviršiaus pašalina kenksmingus veiksnius, pvz. alergenus, dulkes.

Sausas oras

Sausas oras, dirbtinis apšvietimas, kenksmingų saulės spindulių poveikis, buvimas pridūmintose, dulkėtose ar kondicionuojamose patalpose gali neigiamai paveikti akis, sukelti jų dirginimą ir diskomforto jausmą, vadinamąjį „sausų akių“ sindromą. Simptomai (akių deginimas ir greitas nuovargis, paraudimas, svetimkūnio pojūtis, fotofobija ir neryškus matymas) sustiprėja dienos pabaigoje. Simptomai dažniausiai pasireiškia vidutinių platumų klimate gyvenantiems asmenims, kuriems žiemą, dėl patalpų šildymo, būdingas mažesnis oro drėgnumas. Mažas oro drėgnumas patalpose būna ne tik žiemą, tačiau vis dažniau ir vasarą. Šis reiškinys paprastai yra susijęs su oro kondicionieriais, kurie ne tik mažina oro temperatūrą patalpose, bet taip pat sukelia ir oro išsausėjimą. Tokiais atvejais, verta pagalvoti apie oro drėkintuvų naudojimą ir palaikyti optimalų drėgmės lygį, kuris yra 40-60%. Oro drėkintuvai ne tik palengvina sausos akies simptomus, bet ir teigiamai veikia viršutinių kvėpavimo takų lėtinio kataro simptomus. Turėtume nepamiršti reguliariai vėdinti patalpas, naudoti akių drėkinamuosius lašus ir gelius. Taip pat naudinga skirti laiko priverstiniam, tikslingam mirksėjimui, kad pagerintume ragenos ir junginės paviršių drėkinimą.

Pridūmintos patalpos

Buvimas prirūkytose patalpose (klubuose, diskotekose) žymiai sustiprina sausų akių sindromo simptomus. Akių dirginimą ir paraudimą galima sumažinti reguliariai naudojant akių lašus bei vengiant kontakto su dūmais.

Netinkamas apšvietimas

Per stiprus ar per silpnas patalpų apšvietimas gali sukelti akių nuovargį. Ypač svarbus tinkamas apšvietimas patalpose, kuriose dirbama su kompiuteriais. Šviesos intensyvumas tokiose patalpose, turi būti ne mažesnis kaip 500 liuksų, o kai kompiuteriais naudojasi pagyvenę žmonės – net didesnis nei 750 liuksų. Be to, šviesa turi būti išsklaidyta, o ne taškinė.

UV spinduliai

Beveik kiekvieną dieną mus veikia UV spinduliai. Saulė skleidžia ir UVA, ir UVB spindulius. UV spinduliai veikia ne tik tiesiogiai, bet ir netiesiogiai – jie atsispindi nuo įvairių paviršių, pvz.: smėlio, vandens, sniego, stiklinių pastatų fasadų, net ir nuo debesų. Vanduo atspindi net 95% saulės spindulių. Saulėtą dieną akis pasiekia iki dešimties kartų daugiau šviesos, nei reikia tinkamam regėjimui. Tai dirgina akis ir aktyvina akies senėjimo procesą, nes suaktyvėja laisvųjų radikalų gamyba. Net visiškai debesuotas dangus neapsaugo mūsų nuo saulės spindulių. Apie UV spindulių poveikį akims ypač svarbu žinoti tiems žmonėms, kurie dirba ar laisvalaikį leidžia lauke. Saulės spindulių poveikis kumuliuojasi visą gyvenimą. Vaikams kyla didžiausia rizika, nes lauke mažai kas nešioja akinius nuo saulės, o jų platesni vyzdžiai ir skaidresni lęšiai leidžia kenksmingiems spinduliams laisvai patekti į tinklainę. Sunku nuspėti, kada akys yra labiausiai veikiamos ultravioletinių spindulių, todėl pacientas tinkamą apsaugą turėtų naudoti ištisus metus, ne tik vasarą. Akių apsauga nuo UV spindulių apima tinkamų UV filtrų naudojimą visų tipų akiniams (korekciniams, apsauginiams nuo saulės, ir kt.) bei kontaktiniams lęšiams.

Didžiausią apsaugą suteikia rudi, gintariniai, žali arba pilki akinių stiklai. Prieš pirkdami akinius, atkreipkite dėmesį, ar jie turi CE ženklą, patvirtinatį atitikimą Europos saugos standartams.

Akinių dėvėjimas be filtrų yra daug pavojingesnis negu jų nedėvėjimas. Akiniai suteikia akivaizdų akių apsaugos jausmą, tačiau taip nėra. Kadangi akis yra dirbtinai užtamsinta, apsauginiai mechanizmai, tokie kaip vokų prisimerkimas arba vyzdžių susiaurėjimas, yra mažiau veiksmingi. Tai reiškia, kad daugiau kenksmingų spindulių pasiekia akies vidų. Kepuraitė su snapeliu ar skrybėlė su plačiu kraštu taip pat suteikia papildomą akių apsaugą.

SuperOptic vitaminai akims - pagalba nusilpusioms akims

Darbas, žiūrint į monitorių

Daug valandų darbo prie kompiuterio monitoriaus išdžiovina akies paviršių. Tada mirksėjimo dažnis vidutiniškai sumažėja 5 kartus, o padidėjęs ašarų plėvelės garavimas sustiprina sausos akies simptomus. Norėdami pagerinti akies drėkinimą, dirbtinių ašarų grupės lašai turėtų būti naudojami reguliariai, net kas valandą. Taip pat patartina keisti aplinką, siekiant sumažinti ašarų plėvelės garavimą, apriboti laiką, praleidžiamą priešais kompiuterį. Siekiant sumažinti akių diskomfortą dirbant prie kompiuterio ar žiūrint televizorių, naudinga skirti laiko priverstiniam, tikslingam mirksėjimui, kad pagerintume ragenos ir junginės paviršių drėkinimą.

Medicininė konsultacija: dr. Katarzyna Kaszuba-Bartkowiak

Šaltinis www.mojeoczy.pl